Šta je bijaks (čeona brusilica) - sve što treba da znate
Jedan od moćnijih, ali često nedovoljno cenjenih alata je čeona brusilica odnosno bijaks. Ako niste upoznati sa ovim alatima, ne brinite jer sigurno niste jedini. Čak iako su ljudi čuli za bijaks, sigurno da je zapravo ne znaju za šta se ovaj alat zapravo koristi.
U ovom vodiču želimo da vas upoznamo i kažemo sve što bi trebalo da znate o ovom praktičnom alatu sa više namena.
Šta je čeona brusilica?
Čeona brusilica ili bijaks je mali, ručni alat koji ima rotirajuće vreteno gde stezaljka drži rezni nastavak. Brusni alat koji se okreće velikom brzinom se koristi za uklanjanje materijala sa radnog komada. Bijaks izgleda slično kao standardni rotacioni alat i obično se napaja komprimovanim vazduhom ili strujom.
Kada se kombinuju sa pravim dodatkom, čeone brusilice su sposobne da obavljaju širok spektar različitih zadataka. Bijaksi su prvenstveno namenjeni za rad sa metalom (posebno za izradu alata i kalupa). Ali mogu se koristiti i na drugim, osetljivijim materijalima kao što su plastika i drvo.
Sa bijaksom i odgovarajućim dodatkom možete polirati, brusiti, seći, brusiti ili čak bušiti različite materijale. Očigledno, ovo čini ovu alatku korisnom u mnogo različitih okolnosti, kao što ćete videti ako nastavite da čitate. Isto tako, objasniću kako je bijaks brusilica, kao i mnogi drugi ručni alati, podeljena na dve različite vrste na osnovu izvora energije.

Kada se koristi bijaks?
Kako biste lakše razumeli zašto je ovaj alat toliko koristan, pogledajte neke od scenarija u kojima možete da ga koristite? Sledi nekoliko najčešćih oblasti i načina korišćenja ovog alata.
- Prepravke kalupa i alata
- Poliranje metala

- Zaglađivanje površina
Nakon što završite sa grubom obradom drveta na primer, često morate da obrusite konačni proizvod kako bi izgledao pune lepše. Ovo može biti nezgodno, u najmanju ruku. Takođe, rizikujete da slučajno uništite ono na čemu ste radili ako to ne obrusite kako treba. Sa ispravnim dodatkom, bijaks brusilica se može koristiti za izglađivanje širokog spektra različitih materijala. Možete ga koristiti za izglađivanje metala, kaljenog čelika, drveta, plastike, pleksiglasa, gume i još mnogo toga.
Tačke zavarivanja: Ako se bavite obradom metala, onda znate koliko zavari mogu biti dosadni. Ova vrsta brusilice može lako ukloniti višak zavarenih spojeva na glatkoj metalnoj konstrukciji, pogotovo onda kada je bitna visoka preciznost i kada je pristupačnost nepovoljna, kako bi završni proizvod izgledao čistije i pedantnije. Ovo je definitivno alat koji morate imati ako se bavite zavarivanjem ili metalnim radovima bilo koje vrste.
Zašto ne koristiti ugaonu brusilicu umesto čeonu brusilice? Zato što su čeone brusilice preciznije i pružaju bolju kontrolu nad alatom. Ugaona brusilica je veliki alat koji se koristi za brzo uklanjanje viška materijala. Njima treba pažljivo rukovati i nisu idealni za precizne radove. Osim toga, ugaone brusilice nisu pogodne za brušenje unutar malih rupa ili na teško pristupačnim mestima.
Za dalje objašnjenje, pogledajte razlike između ugaone brusilice i bijaksa.
- Uklanjanje rđe

- Oštrenje sečiva
Mnoge brusilice mogu biti opremljene dodatkom za oštrenje sečiva; one vam omogućavaju da naoštrite širok izbor sečiva. Možete ih koristiti za noževe, sekire, ašove, motike i bilo koje druge vrste sečiva kojih se setite.
Vrste čeonih brusilica
Kao što je pomenuto nekoliko puta do sada, postoje različite vrste čeonih brusilica. U ovom odeljku želim da vam predstavim različite vrste na koje možete naići ili videti kod nekog majstora.
Ravni bijaksi
Ravne čeone brusilice su samo obične brusilice. Potpuno su ravni i skoro podsećaju na neku vrstu velikog šrafcigera.
Pravougaoni bijaksi
Pravougaoni bijaksi rade isto kao i ravn, osim činjenice da je burgija na brusilici pod pravim uglom u odnosu na telo.

Ravni bijaks

Pravougaoni bijaks
Ravna ili pravougaona čeona brusilica: za šta se koja koristi i koja je bolja?
Činjenica je da nema nikakvih prednosti ili nedostataka za tip čeone brusilice koju odaberete. Ravni bijaksi i bijaksi pod pravim uglom rade potpuno isto. Dakle, sve se svodi na vrstu posla koji radite.
Za šta se koristi pravougaona čeona brusilica? Koristi se za rad na uskim prostorima gde ravne brusilice ne mogu da stanu. Prava verzija alata zajedno sa reznim bitom može biti predugačka za rad unutar delova mašine i automobila.
Evo primera za ilustraciju. Na slici 1 možete videti da je nemoguće izbrusiti rupu ravnom brusilicom.

Slika 1- Ravna brusilica ne može da dostigne rupu jer je razmak između ploča manji od dužine tela alata.
U takvim situacijama, brusilica pod pravim uglom je veoma zgodna. Može ići na teško dostupna mesta. Pogledajte ilustraciju ispod (slika 2).

Slika 2 – Ugaona brusilica može da dostigne rupu i pogodnija je za korišćenje na slabo pristupačnim mestima između više materijala
Izvori napajanja
Čeone brusilice se napajaju na jedan od dva načina: na struju ili na pritisak vazduha.
Električne čeone brusilice
Električni bijaksi moraju biti uključeni u struju da bi radili. Obično su manje snažni od svojih pneumatskih kolega, ali takođe imaju tendenciju da budu lakši i mnogo brži. Većina profesionalaca radije koriste električne brusilice za manje poslove koji zahtevaju preciznost i rad u uskim prostorima gde boca za vazduh ili kompresor može biti pomalo glomazan. Takođe treba napomenuti da, pošto su malo manje moćne, električne brusilice mogu koristiti neke jedinstvene bitove koji se ne mogu koristiti na snažnijim pneumatskim bijaksima.
Postoje dve verzije električnih čeonih brusilica; žičani i bežični (odnosno akumulatorski). Kao što možete pretpostaviti, bežična verzija radi na punjive baterije. Treba uzeti u obzir da baterije dodaju masu alatu, ali isto tako isključuju iz igre kablove.
Takođe, činjenica je da ništa ne može pobediti akumulatorski bijaks kada je u pitanju prenosivost. Ako vam je prenosivost važnija, onda je aku alat vaš najbolji prijatelj.
Pneumatske čeone brusilice
Ako želite neprikosnoveni obrtni moment, onda je pneumatski bijaks najbolja opcija za vas. Oni su moćni jer koriste snagu komprimovanog vazduha. Ako imate veoma veliki posao koji treba da se reši, onda pneumatska čeona brusilica može biti spas. Dakle, ako imate dobar posao na vidiku i već posedujete vazdušni kompresor, ovo je najbolja opcija za vas.
Međutim, postoje neki nedostaci pneumatskih bijaks brusilica. Za početak, činjenica da morate da vučete vazdušni kompresor i sve što dolazi uz njega (creva, rezervoar, itd.) kada koristite alat čini ga veoma glomaznim za upotrebu, posebno ako ste u uskom prostoru. Isto tako, ako već nemate vazdušni kompresor, nabavka kompresora koji je takođe kompatibilan sa vašim alatom može biti i skupa i vremenski ograničavajuća.
Dakle, zbog toga koliko su moćne, pneumatske čeone brusilice verovatno nisu najbolja opcija za poslove koji zahtevaju mnogo preciznosti i mekog dodira.
Dodaci za čeone brusilice
Nastavci za brušenje
Točkovi za poliranje
Karbidni nastavci
Točkovi za sečenje drveta
Točkovi za sečenje metala
Brusni kamenovi
Brusni točkovi
Ovo je samo primer raznih dodataka koje možete da koristite sa svojom čeonom brusilicom. Kao što vidite, ovo je veoma moćan alat koji nalazi mnogo primena. Dakle, čak i ako nećete da koristite svu dodatnu opremu, to je još uvek vredan alat za nabavku.